Mondd ki gyertyával: Boldog karácsonyt!
Mi lehetne hangulatosabb, mint egy gyertyás boltív karácsonykor? A szép fényívek minden nappalit elvarázsolnak, és ünnepi hangulatot teremtenek. Ízlés szerint nagyon különböző modellek léteznek: olyanok, amelyek elég egyszerűek ahhoz, hogy karácsony előtt és után is sokáig használhatók legyenek. Az angyalokkal, hófödte fákkal és házakkal, valamint rénszarvasokkal díszítettek pedig igazi precíziós leszállást jelentenek a karácsonyi dekoráció tekintetében.
Honnan kapta a gyertyaboltozat a nevét?
A "gyertyaboltozat" kifejezés szinte magától értetődő, ha rájön, hogy a "lebegő boltozat" szóból származik. Az építészetben egy szabadon álló vízszintes boltív két falrész vagy két ház között. A kis karácsonyi formátumban az ívnek nincs támogató funkciója. Inkább dekoratív.
Honnan származik a gyertyaboltozat?
Hogy ennek a kérdésnek a végére járjunk, az Érchegységet tekintjük meg. A díszítő ív több mint 250 éve része a népművészetnek. Vannak különböző hagyományok: Az egyik szerint a gyertyaboltozat a mennyboltozatot, mint keresztény motívumot hivatott szimbolizálni. Egy másik a bányászatból származó hagyományként írja le. A karácsony előtti utolsó műszakban a bányászok állítólag az összes kivilágított bányászlámpát az alagút szájába akasztották - így alakult ki a fényárban úszó boltív látványa.
Mennyi ideig hagyja a helyén a gyertyaboltozatot?
Az, hogy mennyi ideig élvezed a gyertyaboltozatot, nagyon egyéni és mindenekelőtt ízlés kérdése. Egy dolog azonban megkönnyíti, hogy karácsony előtt és után is sokáig fent maradjon: az egyszerű kialakítás. Ha sok figura nélküli modellt választasz - például egy egyszerű fa boltívet skandináv stílusú fényekkel -, akkor biztosan nem kell igazolnod, hogy az ünnepi szezon után sokáig nem pakolod el egy dobozba a padláson. De még a nagyon karácsonyi modelleket is addig hagyhatja otthonában, ameddig csak akarja. Végül is ez magánügy, és az ízlések köztudottan nagyon különbözőek.
Miért kell gyertyaboltozatot tenni az ablakba?
Az ablakpárkányon elhelyezhető gyertyaboltozat. De nem muszáj. A nappali asztalán vagy a komódon is jól mutat. Az ablakpárkányra helyezés előnye: kétszeresen is megcsodálhatjuk, belülről és kívülről is.
Mitől olyan különlegesek a modern gyertyaboltozatok?
Természetesen LED-ekkel működnek - természetesen. A kialakítással kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy míg a hagyományos gyertyaboltozatokon kis házak, fák, emberek - sőt egész tájak -, sőt keresztény motívumok is láthatók, addig a modern gyertyaboltozatok inkább eltávolodnak ettől. Ehelyett néha annyira stilizáltak, hogy a figurák néha teljesen kimaradnak, vagy maga az ív háttérbe szorul. A skandináv stílusban számos olyan modell született az elmúlt években, amelyek annyira egyszerűek és időtlenek a kialakításukban, hogy karácsony után - és persze előtte is - sokáig jól működnek hangulatvilágításként.
Működnek a LED technológiával ellátott gyertyaboltozatok?
De természetesen. Mert a jelen és a jövő LED. És mivel a modern LED-technológia előnye, hogy sokkal finomabb minták létrehozására alkalmas, mint a korábbi fényforrások, különösen alkalmas gyertyaboltozatokhoz. A LED-nek köszönhetően a legfinomabb tervezési részletek is könnyen megvalósíthatók.
Milyen egyéb előnyöket kínálnak a LED-ek? A következő listából megtudhatja:
- A LED-ekkel 60 % energiát takaríthat meg a halogénlámpákhoz képest, és 90 % energiát az izzólámpákhoz képest.
- A LED-ek élettartama akár 50 000 óra is lehet.
- A LED-ek kevesebb energiával nagyobb fényerőt érnek el (lumen)
- A LED-ek egyéni élménnyé teszik a fényt az intelligens otthonok területén
Vannak pótlólámpák a gyertyatartókhoz?
Ha az Ön gyertyaboltozatában lévő LED-lámpák nincsenek állandóan felszerelve, természetesen pótlólámpákat is beszerezhet hozzájuk. Az üzletünkben található termékadatokon látható a megfelelő fényforrás. Az energiahatékonysági címkén azt is ellenőrizheti, hogy a lámpák a lámpaboltozatában állandóan beépítettek-e vagy cserélhetők.
Milyen anyagokból készülnek a gyertyatartók?
Ha gyertyaboltozatra gondolsz, először a fa és a faragott figurák jutnak eszedbe. Sok boltív valójában fából készül, de más anyagokat, például fémet, krómot és műanyagot is használnak. Végső soron az Ön ízlése dönti el, hogy melyik anyag a legjobb.